+90 (538) 843 7547

Video denilince online olarak aklımıza ilk gelen hiç şüphesiz YouTube olmaktadır. YouTube video çekimleri günümüzde oldukça popülerdir. Pek çok içerik sağlayıcı YouTube video çekimleri ile milyonlara ulaşmaktadır. YouTube, her gün dünya üzerinde milyarla insanın ziyaret ettiği bir video platformudur.

Eğlenceli videolardan dizilere, eğitim videolarından yarışmalara kadar hemen her türlü video içeriği bulunan YouTube’un içerik üretici olarak abone sayısı da her gün binleri bulmaktadır. Bu denli popüler bir video platformunda siz de yer almak, kanal açmak ve videolarınızı milyonlarla paylaşmak istiyorsanız yapmanız gerekenler aslında oldukça basit.

Kanalınız için YouTube video çekimleri yapmak istiyorsanız temel bazı araçlara ihtiyacınız olacak. Bunun dışında içerik tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir durumdur. Bir içerik üreticinin YouTube video çekimleri sürecinde profesyonel hareket etmesi kaliteyi dolayısıyla izleyici sayısını da artıracaktır. Bu nedenle YouTube için çekilen videolar ne denli kaliteli olursa o kadar iyi sonuç verecektir.

Pek çok kişi YouTube video çekimleri için kolları sıvıyor ancak her daim istediği sonucu alamıyor. Bunun için doğru bir rehber doğru bir kaynak bulmak gerekiyor. Aksi halde yapılacak çekimler çok amatör kalabiliyor. Bu da kişinin moralini bozuyor hatta heves kırıcı bile olabiliyor. Peki, YouTube video çekimleri nasıl olmalı? YouTube video çekimleri sayesinde nasıl bir kitleye ulaşmalı ve izleyici sayısını artırmalı?

YouTube Video Çekimleri Teknik Detaylar

Daha önce de değindiğimiz gibi YouTube video çekimleri için öncelikle düzgün, izole bir alana ve birtakım temel araçlara ihtiyacınız olacaktır. Evinizde herhangi bir odayı bu iş için ayırabilirsiniz. Odanızdaki fonu, arkada görülmesini istediğiniz eşyaları, düzeneği kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ardından YouTube video çekimleri için en önemli detaya yani kameraya gereksinim duyacaksınız.

Kamera kalitesi görüntü kalitesi ile eş değerde olduğundan kamera önemlidir. İzleyiciler görüntü kalitesi düşük bir videoyu izlemek istemezler. YouTube video çekimleri sürecinde buna dikkat etmelisiniz. Ayrıca aksiyona uygun olmayan bir kameradan seyirciler yine hoşlanmazlar. Bu sebeple YouTube video çekimleri sürecinde kamera seçiminizi doğru yapmanız gerekir.

Eğer telefon kameranıza güveniyorsanız çekimlerinizi telefon kamerasından da yapabilirsiniz. Bunun için telefonunuzu dik bir şekilde tutabilecek bir tripod kullanabilirsiniz. Görüntü ayarlarınızı çekim yapacağınız alana uygun şekilde yaparsanız herhangi bir video kamera yerine telefonla da çekim yapabilirsiniz.

Kamerayla birlikte en önemli konulardan bir tanesi hiç şüphesiz ışık ayarlarıdır. Unutmayın ki seyircilerinizin sizi net bir şekilde görmesi için ışık ayarlarınızın doğru bir şekilde yapılması gerekir. Alanı iyi ışıklandırmalı ve gölge olmamasına dikkat etmelisiniz. Spot ışıklar işinizi fevkalade görecektir. Bununla beraber ekstra stüdyo ışığı da satın alarak daha profesyonel bir çekim de gerçekleştirebilirsiniz.

Arka fon bir diğer önemli konudur. YouTube video çekimleri yapacağınız alanın arka fonunda yer alan dekorasyon çekeceğiniz videolara uyumlu olmalıdır. Ancak arka fonu oluştururken çok dikkat dağıtıcı öğeler bulunmamasına da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde seyircinin odağını bozabilir ve rahatsızlık verebilirsiniz.

Bir diğer önemli konu da elbette sestir. Düzgün bir ses alabilmeniz için mikrofonunuzun kalitesini de göz ardı etmemelisiniz. Özellikle anlatıma dayalı bir video çekiyorsanız mikrofonun kötü olması gibi bir durum söz konusu olamaz. İnsanlar çok kötü bir görüntüye bir nebze sabredebilir ancak kötü bir sese dayanamazlar ve hızlıca uzaklaşırlar. Bu sebeple mikrofon ayarlarınızı olabilecek en iyi şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

YouTube Çekim Süreci

Eğer YouTube video çekimleri için kamera, ses, ışık, arka fon gibi teknik detayları çözdüyseniz sıra geldi çekimlerin gerçekleştirilmesine. İçeriğe uygun bir kostüm, kıyafet giymeye özen göstermelisiniz. Kanalın imajını en iyi şekilde yansıtmanız önemlidir. Pek çok kameranın uzaktan kumandası bulunduğundan çekiminize kumanda yardımı ile başlayabilirsiniz. Çekim öncesinde birkaç deneme yapmanız hem görüntüyü nasıl aldığınıza hem de sesin nasıl çıktığına dair size fikir vereceğinden deneme yapmaktan kaçınmamalısınız.

Birkaç deneme yaptıktan sonra YouTube video çekimleri sürecine başlayabilirsiniz. Uzunluk tamamen sizin keyfinize kalmış bir konudur. Ancak YouTube video çekimleri izleyici sıkmadan, konunun önemli noktalarına değinerek tamamlanması tavsiye edilir. İnsanlar özellikle sosyal medyada kısa ama öz içeriklere yönelmektedirler. Bu sebeple akıcı bir video ile çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.