+90 (538) 843 7547

Yaşadığımız dijitalleşme içerisinde özellikle tıp sektöründe görüntüleme son derece büyük önem kazanmıştır. Doktorlar için video çekmek hastalık ve süreçlerini anlatmak, tavsiyelerde bulunmak özellikle belirli bir hastalık ya da konu hakkında bilgi almak isteyenler için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Tüm dünyayla birlikte ülkemizde de en çok izlenen video sağlayıcısı YouTube ise videolarla insanlara ulaşmanın en kolay ve bir o kadar profesyonel yoludur. Her sektörde olduğu gibi tıp sektöründe de insanlara YouTube kanalları sayesinde ulaşmak mümkündür.

Günümüzde pek çok sağlık çalışanı, doktor çektikleri videolar ile insanlara rahat bir şekilde ulaşabilmekte ve insanları yanlış bilinenlere karşı doğrudan uyarabilmektedir. İnsanlar bir blogu bir yazıyı okumaktan ziyade karşısında kanlı canlı bir muhatap görüp ondan bilgi almayı tercih etmektedir.

Doktorlar için video günümüzde büyük önem kazanmıştır. YouTube videosu çeken hemen her yaştan her sektörden insan insanlara doğru bilgi aktarmak niyetindedir. Herhangi bir konuda bilgi almak isteyen insanlar konuya vakıf insanların çektiği videoları izlemekte, kanalları takip etmektedir.

Doktorlar için video çekmek ve yayınlamak oldukça büyük ilgi ile karşılanmaktadır. Bu sebeple sağlık çalışanları kendilerine video kanalı kurup burada merak edilenleri cevaplamaktadır. Doktorlar için video çekim süreçleri oldukça profesyonel bir şekilde yürütülebilmektedir. Bunun için minimumda yeterli bir teknik donanım gerekmektedir. Bu sayede isteyen her doktor rahatlıkla kendisine ait bir video çekip insanlara rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Doktorlar İçin Nasıl Video Çekilir?

Doktorlar için video çekmek pek çok konuyu kapsayabilmektedir. Örneğin bir operasyon hakkında soru cevapları, tedavi sürecindeki aşamaları, ya da yanlış bilinen doğruları kapsayabilir. Doktor, kendi alanı olan konuları videoda ses ve görüntü ile kaydedip insanları bilgilendirebilir. İnsanlar uzun uzun bir yazıyı okumaktansa uzman doktorun çekeceği bir videoyu tercih etmektedir.

Doktorlar için video çeşitleri YouTube da dahil pek çok platformda yayınlanabilir niteliktedir. Bu videoları bir blog sayfası ya da sağlık platformlarında yayınlamak da mümkündür. YouTube doktorlar için video seçenekleri sunmaktadır. Yüksek ya da orta kalitede videolar çekilebilmektedir. Doktorlar için video çekilecekse mutlaka hem görüntü hem de ses anlamında tam performans sağlanmalıdır. Çünkü konu sağlık olduğu için en ufak bir arıza bile yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir.

Hastaların pek çok kısmı internette tedavi öncesi ve sonrası süreçlere dair bilgi almak istemektedir. Doktorlar için video bu süreçleri anlatmakta ve hastaların fikir sahibi olmalarına yardımcı olmaktadır. Doktor için video çekim sürecinde en önemli noktalardan biri de doğru bir ortamda çekimin yapılmasıdır. Teknik donanım sağlandıktan sonra arka fondan doktorun giydiği kıyafete, arkadaki, öndeki dekora kadar her şey bir çağrışımdır.

Sabitlenmiş bir kamera karşısına geçen doktor bir masada oturabilir ya da ayakta sunumunu gerçekleştirebilir. Bunun yanı sıra doktorlar için video içerisinde doktor elinde birtakım çizelge, rapor ya da şemalar ile konuyu daha iyi pekiştirebilir. Kameranın mutlaka düzgün bir şekilde sabitlenip yüksek çözünürlükte çekim yapması gerekir. Yaka mikrofonunun kaliteli ve sesi net bir şekilde çıkaran özellikte olması beklenir.

Doktorlar İçin İpuçları

Uzman Doktor çekimler sırasında hasta ile konuşuyormuş gibi direkt olarak kameraya hitap etmelidir. Açıklayıcı bilgilendirici ve aşırı teknik terimlerden kaçınarak söylem geliştirmelidir. Aksi halde çok detay izleyicileri de bir noktadan sonra sıkacaktır. Doktorun oturduğu masa iyi derecede ışıklandırılmalıdır.

Doktorlar için video çekiminde ayrıca hastalarla interaktif soru cevap da yapılabilir. Bu izleyici kitlesinin doktora olan güvenini de pekiştirecek bir durumdur. Yorumlara cevap vermek, ya da haftalık olan soruları her hafta kamera karşısında cevaplamak gibi interaktif girişimler izleyici sayısını da artıracaktır.

Doktorlar için video canlı da yapılabilir. Canlı yayındaki yorumları okumak, hastaların sorduğu sorulara anında cevap vermek de güzel bir interaktif ve iletişim seçeneği olacaktır. Konu hastalık olduğunda halk arasında bilinen pek çok yanlışlar söz konusudur. Doğru bilinen yanlışlar çok sık izlenme alan videolardır. Doktorlar için video çekilirken bu bölüm de mutlaka es geçilmemelidir.

Eğer doktorlar için video çekimi yapılacaksa teknik donanım minimum da olsa bu uygun bir alanda yapılabilir. Ancak bunun için profesyonel bir destek almak da söz konusu olabilir. Pek çok ajans doktorlar için video çekimi sürecini başarılı bir şekilde kotarmaktadır.

Örnek Doktor Video Röportajı