+90 (538) 843 7547

Marka ve YouTube İçerik Üretimi Nasıl Olmalıdır?

2020 itibariyle bütün pazarlama öngörüleri tamamen iptal olmuş durumda. Birçok yöneticinin yapamadığı dijital dönüşümünü ne yazık ki koronavirüs acı bir şekilde yapmaya başardı.

Bu zor süreçte başta markalar olmak üzere birçok şirket video içeriği üretmeye başladı. Sizde şirketinizde veya bağlı bulunduğunuz kurumunda video içeriği üretebilirsiniz. Etkili ve kaliteli bir video içeriğinin nasıl üretileceğinin sırları bu yazıda saklı.

Hazırsanız başlıyoruz.

Video İçerik Stratejisi Oluşturun

Öncelikli olarak herkes video içerik ürettiği için sizde hemen video içerik üretmeye başlamayın. Üreteceğiniz içerikler ile ilgili bir strateji yapın. İyi bir içerik stratejisi ile harmanlanmış anahtar kelimeli içerikler başarılı bir YouTube içerik üretimi kurgusunu tetikler ve büyüme katsayınızı arttırır.

Üreteceğiniz içeriklerin konu başlıklarını çıkartarak bunu mevcut ürünleriniz veya hizmetlerinizle harmanlayarak bir seramoni oluşturun. Oluşturduğunuz anahtar kelimelerinin analizlerini öncelik sırasına göre önceliklendirerek içerik ağacınıza ekleyin. Bu test süreciyle beraber doğru içerikler ürettiğinizin sağlamasını yapacaksınız ve size kısa sürede trafik getirecek anahtar kelimeleri keşfedeceksiniz.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya konu başlıklarını çıkartmakta zorluk çekiyorsanız aşağıdaki araçları kullanarak işinizi kolaylaştırın. Anahtar kelime bulucu araçları sizin dahi farkında olmadığınız anahtar kelimeleri bulacak ve sizin içerik ağacını oluşturmanızda yardımcı olacak. Anahtar kelimeleri görünce aslında ne kadar da basit düşünmeniz gerektiğini fark edeceksiniz.

 1. Google Anahtar Kelime Planlayıcı (Ücretsiz: Google Ads aracı)
 2. Keyword Tool (Ücretli: Aylık 69$’dan başlıyor)

Anahtar kelimelerden oluşturduğunuz içerik ağacınız ile ulaşmak istediğiniz hedef kitle arasında bazen farklılık olabilir. Anahtar kelimeleri bulurken kendinizi müşterinizin yerine koyarak onların neler düşündüğünü anlamaya ve hissetmeye çalışın. Hatta bazı durumlarda YouTube içerik üretimi sürecinde trend / gündem konularına göre içeriklerinizi harmanlamanız ve oluşturmanız gerekecek.

Her ne kadar trend / gündem konularına göre içerik üretseniz dahi bazen hedef kitlenize vermek istediğiniz mesaj doğru gitmeyebilir. Müşterilerinizi arttırmak için bulunduğunuz alanda derinleşip niş içerikler üretmeniz gerekebilir. Alanınız ile ilgili uzun anahtar kelimelere yoğunlaşıp bu alanda derinlemesine içerikler üretebilirsiniz.

Ürettiğiniz bu video içerikler ile ilgili alanınızda ne kadar uzman olduğunuzu potansiyel müşterilerinize gösterebilirsiniz. Her zaman müşteri kazandıracak içerikler üretmeye ve onlarla bağ kurmaya çalışın.

Gelen yorumları büyük bir titizlikle okuyun ve onlara cevap verin. Müşterinizin özel hissedildiğini hissetsin. Bu gibi yorumları veya krizleri fırsata çevirerek büyüme motorunuzu sürekli çalışır tutacaksınız.

Video İçerik Üretimi Motoruna Karar Verin

En sık yapılan hatalardan bir tanesi ise içeriklerin hangi motor ile üretileceğinin bilinmemesinden kaynaklanıyor. Karmaşık içerikler üretmek çok tehlikeli ve risklidir.

İyi bir video içerik üretme motoruna sahip olmanız için aşağıdaki motorlara bakın. Üretme motorlarından en az 2 tanesine karar verin. Karar verdiğiniz motorlarla içerik üretmeye başlayın.

İçerik Motoru ve YouTube İçerik Üretimi

 1. Çalışanların kendi imkanlarıyla ürettiği içerikler
 2. Dijital pazarlama departmanın bir kişi özeliyle ürettiği (Ekran yüzüne sahip) içerikler
 3. Müşterilerle üretilen içerikler
 4. Dışarıdan kaynakla sağlanan konuklu içerikler
 5. Dijital pazarlama ekibinin stok fotoğraflardan ve videolardan ürettiği duygusuz içerikler (Kötünün iyisi)
 6. Faaliyet alanınıza özel deneyim / vaka içerikleri

İçerik üretme motorlarınıza karar verdikten sonra artık içerik üretmeye başlayabilirsiniz.

Burada çok profesyonel olmanıza hiç gerek yok. Gerekirse videolarınız hesap makinesi ile çekilsin. Yeter ki sesi düzgün ve anlaşılabilir olsun.

Sakın mükemmelin peşinden gitmeyin. Salgın süreciyle markaların içerik üretmesi çok daha kolay oldu. Herkesin evde olduğu bir dönemde videolarınızda perdenin görünmesi veya düşük kaliteli bir konferans Zoom videosu izleyenlere çok normal gelecektir.

Kimsenin fark etmediği veya edemediği YouTuba içerik üretimi motoru kısmının cevabını bu şekilde bir nevi almış bulunuyoruz. Bu süreçte olduğumuz kadar hiç bu kadar doğal olmamıştık.

İyi mükemmelin düşmanıdır.

YouTube’a Video Nasıl Çekilir? yazımda bunu detaylı olarak anlatmıştım. Merak ederseniz ilgili yazıyı okuyarak video nasıl çekilir’in cevabını öğrenebilirsiniz.

İçerik Sıklığına ve Yayın Saatine Karar Verin

Sağlıklı bir içerik sıklığı için içerik ağacınızı video içerik üretme motoruna göre oluşturun. Ürettiğiniz içeriklerin hedef kitleniz tarafından tüketilip tüketilmediğine bakarak kullanıcılarınız neler hissettiklerini ve düşündüklerini görebilirsiniz. Sürekli ve hızlı üretmediğiniz içerik süreçlerinde motivasyon kaybı yaşayabilir ve içerik üretmekten vazgeçebilirsiniz.

Sabırlı olun. Kaslarınızı sürekli çalıştırın.

Video içerik üretmenin en önemli iki kuralı; süreklilik ve motivasyon.

Tarık Çayır

YouTube’un en önemli iki kuralından bir tanesi sürekliliktir. Süreklilik algoritma için hayati bir öneme sahip olduğu için her hafta en az 1 video içeriği üretmelisiniz. İleride haftada 2 veya 3 videoya çıkartarak büyüme katsayınızı arttırmanız gerekecek.

Başlangıç için kesinlikle haftada 2 veya 3 video hedefi ile başlamayın! Başlarda videolarınız doğal olarak az izleneceği için karşılığını almayacaksınız ve ürettiğiniz içerikleri sorgulama noktasına gideceksiniz. Bu süreç motivasyonunuzu etkileyecek ve video içerik üretmekten soğumanızı sağlayacaktır.

Hedeflerinizi koyarken her zaman ulaşabilir ve ölçülebilir olmasına özen gösterin. Salgın sebebiyle her ne kadar evlerde de olsak bazı hedef kitleye sabahın erken saatlerinde ulaşabiliyoruz. Sabah 08.00 hedef kitlesinin erişimi ve etkileşimi hala çok yüksek.

Bazı hedef kitle ise hala mesai bitiminde hazır kıta bekliyor. Bu süreçte ben dahil birçok içerik üreticisi 18.00‘da içeriklerini yayınlamaya başladı. Herkesin evde olduğu bir süreçte 18.00’da içerik yayınlamak çok mantıklı ve ulaşabilir sonuçlar doğuracaktır.

Mesaisi 18.00’da bitmiş potansiyel hedef kitlenize uygun müşterileri yakalamak hiç bu kadar kolay olmadığını göreceksiniz. Bu süreçte hedef kitlenizi yakından tanıyacaksınız. Onların duygularını ve hissettiklerini anlayacak ve bazen içerik stratejinizde minik değişiklikler yapmanız bile gerekecek.

Mükemmel zamanı yakalamanız için içeriklerinizin hangi saat aralığında tüketildiğini öğrenin. Hedef kitlenizi tanımak için 1 ay boyunca ürettiğiniz içeriklerin verilerini okumanız ve onları anlamlı bir hala getirmeniz gerekecek. YouTube Studio’da bu süreçte size eşlik edecek ve mükemmel saati bulmanıza yardımcı olacak.

Sihirli kelime: saat.

Krizi Fırsata Çevirin, Öncü Olun!

Video içerik üretim motorunu iyi seçin. Krizleri fırsata çevirerek hızlı içerik üretecek motora sahip olmalısınız. Yoksa alanınız ile ilgili trendleri ve krizleri fırsata çeviremezsiniz.

Ürettiğiniz kriz videosu dönemsel bir video olacağından hiçbir şeye yaramayacaktır. İşinize yaramadığı gibi kaçan trene de binemediğiniz için çöpü boylayacaktır.. Oluşturduğunuz içeriklerde hızlı ve çevik olun.

Rakiplerinizden önce o içeriği ilk siz üretin. Gerekirse rakipleriniz tarafından kopyalanan öncü bir marka olun. Ürettiğiniz içeriklerle ilk olmanın verdiği hazzı, içerik üretme kaslarınızı geliştirmekte kullanın.

Çalışanlarınıza İnisiyatif Verin ve Hızlanın

Ekibinizin inisiyatif almasını sağlayın. İnisiyatif ile ekibinizdeki çalışma arkadaşlarınızın fırsatlar oluşturmasını ve etkili içerikler üretmesini sağlayacaksınız. Böylelikle içerik üretim takımı oluşturarak hep birlikte içerik üretmeye başlayacaksınız.

Dünyanın en iyi futbolcusu Ronaldo bile takım arkadaşları olmadan bir hiç. Ronaldo kendisi hariç 10 kişi ile oynadığında Ronaldo! Ekibinizin kaslarını geliştirmesi için inisiyatif tanıyın.

Verdiğiniz inisiyatif ile hem içerik üretim ekibinizle bir bağ kurmuş olacaksınız. Hem de artık etkili bir YouTube içerik üretimi sürecinde yalnız olmadığınızı göreceksiniz.

Taşı delen suyun gücü değil damlaların sürekliliğidir.

Video içerik üretmenin bir diğer altın kurallarının hız olduğunu unutmayın. İçerik ekibiniz ile hızlı ve sürekli içerikler üretecek büyüme katsayınızı arttırın.

YouTube İçerik Üretimini Şaha Kaldıracak 10 Anahtar Kelime

 1. Hızlı olun
 2. Sürekli olun
 3. Bilgi verin
 4. Samimiyet
 5. Fayda sağlayın
 6. Krizi fırsatı çevirin
 7. Aldatmadan istenileni verin
 8. Göze hitap ederek estetik olun
 9. Kapak görsellerine önem verin
 10. Sese önem verin. Mükemmeli zorlayın!

Kaliteli YouTube içeriği üretmenin bir diğer yolu ise YouTube stüdyomuzda size özel üreteceğimiz sınırsız videolardan oluşuyor.

Video İçerik Üretimi Süreçlerini Kolaylaştırın ve Ücretsiz Danışmanlık Alın.

Görsel: Tech Daily

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir